На головну сторінку

 

Микола Чмир

Заступник начальника відділу

військової символіки та геральдики

Генерального штабу ЗС України,

кандидат історичних наук

  

“Ми завжди напоготові”


Надруковано: Народна армія. – 2011. – 15 березня



Тривалий час 1004-й окремий батальйон охорони та обслуговування Командування Сухопутних військ Збройних Сил України залишався єдиною військовою частиною Київського гарнізону, що не мав власної символіки. Ситуація змінилася, коли командиром батальйону став підполковник Олександр Ригорчук, а заступником командира з гуманітарних питань – старший лейтенант Роман Могилевський. У червні минулого року командування частини звернулося до Відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України з проханням розробити проекти нарукавної емблеми, герба і пам’ятного нагрудного знака батальйону.

Бажання отримати саме такий комплекс символіки виникло невипадково. Річ у тім, що підполковник Олександр Ригорчук та старший лейтенант Роман Могилевський раніше служили у 101-й окремій бригаді охорони Генерального штабу ЗС України, яка має герб, нарукавну емблему та пам’ятний нагрудний знак. При цьому герб призначений для використання в оформленні приміщень, наочній агітації, друкованій, інформаційній та сувенірній продукції. Щит герба застосовується як нарукавна емблема, яку носять на формі одягу всі військовики бригади. Водночас пам’ятний нагрудний знак вручається тим військовослужбовцям, які мають високі показники у бойовій та професійній підготовці, зразково виконують військовий обов’язок та зробили вагомий особистий внесок у забезпечення життєдіяльності частини.

Малюнки герба і нарукавної емблеми 1004-го окремого батальйону охорони та обслуговування Командування Сухопутних військ ЗС України 27 грудня 2010 року затвердив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал-полковник Григорій Педченко.

Головним елементом герба є щит зі срібною зубчатою каймою, що нагадує фортечну стіну – символ неприступності об’єктів, які охороняє батальйон. Щит розділено на два поля, верхнє з яких пурпурове, нижнє – чорне. Пурпуровий колір виступає замінником малинового, який не може використовуватися у геральдиці, та уособлює роти охорони. Чорний колір, який традиційно пов’язують з технічними військами, символізує автомобільну роту.

У пурпуровому полі зображено золотого лева з алебардою в правій лапі та синім щитом у лівій. Лев символізує хоробрість, швидкість, стійкість, силу та велич. У старовину вірили, що лев спить із розплющеними очима, тому він символізує і пильність. Алебарда уособлює надійну охорону, булава та схрещені мечі на синьому щиті вказують на підпорядкованість частини Командуванню Сухопутних військ ЗС України. У чорному полі зображено срібні автомобільне кермо та крила, які відображають здійснення батальйоном забезпечення службовим автотранспортом.

Наступною складовою герба є сталевий лицарський шолом, що увінчує щит. Шолом покриває пурпуровий намет зі срібним підбиттям. Намет походить від шматка тканини, яким лицарі під час Хрестових походів вкривали шоломи для захисту від сонця. Згодом намети стали складовими частинами гербів і набули вибагливих художніх форм. За правилами геральдики, кольори зовнішньої та внутрішньої сторін намету мають бути різними, найчастіше він виконується у кольорах щита. Місце з’єднання намету із шоломом зазвичай закривалося вінцем з тканини, що називається бурелетом. Як і намет, бурелет найчастіше відтворював кольори гербового щита. Під щитом розміщено пурпурову стрічку з девізом частини: “Ми завжди напоготові”. Нарукавна емблема батальйону являє собою гербовий щит без шолома та намету, доповнений синім кантом для зручності пришивання.

Окрім герба та нарукавної емблеми, для 1004-го окремого батальйону охорони та обслуговування розроблено також пам’ятний нагрудний знак, проект якого незабаром буде подано на затвердження. Це дозволить надати комплексу символіки частини завершеного вигляду.