На головну сторінку

 

Микола Чмир

Заступник начальника відділу

військової символіки та геральдики

Генерального штабу ЗС України,

кандидат історичних наук

  

“Символіка 302 зенітного ракетного ордена Червоної Зірки полку”


Надруковано: Знак. – 2012. – Ч.55. – С. 10-11


 


302 зенітний ракетний полк веде свою історію від 374 зенітно-артилерійського полку, формування якого почалося 10 вересня 1942 р. в Москві. Днем створення військової частини вважається 8 листопада 1942 р., коли командир полку видав свій перший наказ. З 20 листопада 1942 р. полк входив до складу Астраханського дивізіонного району Протиповітряної оборони (ППО). Після перемоги радянських військ в Сталінградській битві 28 березня 1943 р. полк було передислоковано на харківський напрямок для захисту м.Валуйки. Бойове хрещення особовий склад частини прийняв 8 травня 1943 р. В серпні 1943 р. підрозділи полку зайняли бойові порядки на підступах до Харкова. Разом з військами 7 гвардійської армії воїни-зенітники штурмували місто, беручи участь не лише в протиповітряних боях, а й у наземних наступальних операціях. З 23 серпня 1943 р. – дня визволення Харкова – по листопад 1943 р. полк захищав його повітряний простір. 8 листопада 1943 р. частина отримала Бойовий Червоний Прапор. В листопаді 1944 р. полк передислоковано на територію Румунії. Тут у складі 13 корпусу ППО він виконував завдання з протиповітряного захисту мостів через ріки Прут та Серет в районі м.Галац. Перемогу військовики частини зустріли в Будапешті, де захищали мости через Дунай, забезпечуючи переправу радянських військ. За роки війни особовий склад полку знищив 27 ворожих літаків та більше батальйону піхоти. З листопада 1945 р. по теперішній час частина захищає повітряний простір над Харковом. За великі заслуги, виявлені в боях із захисту Батьківщини та у зв’язку з 50-річчям Радянської Армії і Військово-Морського флоту, 22 лютого 1968 р. полк нагороджено орденом Червоної Зірки. В січні 1992 р. особовий склад частини склав Присягу на вірність народові України.

Символікою 302 зенітного ракетного ордена Червоної Зірки полку є нарукавна емблема, герб та пам’ятний нагрудний знак.

Проект нарукавної емблеми було розроблено безпосередньо в полку відповідно до базового зразка, визначеного в Повітряних Силах Збройних Сил України для частин зенітних ракетних військ. Цей базовий зразок передбачає єдині форму, розміри та кольори щита емблеми. Конкретні частини розрізняються гербами за місцем дислокації та номерами[1]. Малюнок нарукавної емблеми 302 зенітного ракетного полку 2 квітня 2011 р. затвердив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал-полковник Г.Педченко.

Нарукавна емблема являє собою щит світло-синього кольору, який уособлює мирне небо. Синій та золотий (жовтий) канти щита відтворюють кольори Державного Прапора України. На щиті зображено срібну (білу) емблему військовиків зенітних ракетних військ Повітряних Сил, у центрі якої герб Харкова. У нижній частині щита напіввінок з дубової та калинової гілок золотого (жовтого) кольору, перев’язаний стрічкою з номером полку цифрами синього кольору. Дуб є символом міцності й сили, калина – давній символ України та її війська. Такий напіввінок зображується на нарукавних емблемах усіх “наземних” частин Повітряних Сил. Гілки напіввінка перевиває у чотирьох місцях стрічка ордена Червоної Зірки.

Поштовхом для подальшого розвитку символіки полку стало затвердження герба 1004 окремого батальйону охорони та обслуговування Командування Сухопутних військ ЗС України[2]. Наприкінці березня 2011 р. командир частини полковник К.Закутін звернувся до Відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України з проханням розробити проекти герба та пам’ятного нагрудного знака. До листа додавалися малюнки неофіційних нарукавних емблем та нагрудних знаків, що раніше використовувалися в полку, а також текст гімну (стройової пісні) частини “Рідний полк”. Гімн полку починається такими рядками:

Шануєм ми фронтовиків:

у них зенітки влучно били

і 27 фашистських літаків

у небі фронтовім згоріли.

Саме ці слова стали джерелом натхнення для фахівців Відділу при складанні герба. Начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України затвердив його малюнок 18 жовтня 2011 р. Зауважимо, що 302 зенітний ракетний полк став першою військовою частиною Повітряних Сил, яка отримала власний герб.

Герб полку (мал. 1): У срібному полі синє тонке вістря у перев’яз справа, на якому золота ракета; у верхньому полі 14 чорних силуетів літаків у чотири ряди (5:4:3:2), а в нижньому – 13 таких же у п’ять рядів (1:2:3:3:4). Щит увінчує сталевий лицарський шолом, повернутий вправо і вкритий синім наметом зі срібним підбиттям. На шоломі – синьо-срібний бурелет. Під щитом підвішена стрічка ордена Червоної Зірки до Бойового Прапора, а на синій стрічці девіз сріблом: ПРИСЯГА ЧЕСТЬ ОБОВ’ЯЗОК.

Срібний колір щита символізує чистоту, шляхетність, відвертість, правдивість. Синій колір вістря символізує мирне небо, а також вірність та бездоганність, золотий колір ракети – могутність. Разом ці кольори відтворюють кольори державних символів України. Вістря уособлює нестримне прагнення до підвищення бойової майстерності, ракета вказує на приналежність до зенітних ракетних військ Повітряних Сил. Чорні силуети літаків нагадують про славний бойовий шлях полку в часи Великої Вітчизняної війни. Варто відмітити, що девіз було запропоновано командуванням частини.

Одночасно з гербом фахівці Відділу військової символіки та геральдики опрацювали малюнок пам’ятного нагрудного знака “302 зенітний ракетний ордена Червоної Зірки полк”. Малюнок нагрудного знака було затверджено начальником Генерального штабу – Головнокомандувачем ЗС України 10 жовтня 2011 р.

Слід зазначити, що порядок розробки, затвердження та носіння таких  нагрудних знаків врегульовано наказом Міністра оборони України від 3 серпня 2011 р. № 478. Відповідно до Положення про пам’ятні нагрудні знаки органів військового управління, з’єднань, військових частин, установ і організацій Збройних Сил України, затвердженого цим наказом, малюнки нагрудних знаків розробляються у Відділі військової символіки та геральдики на підставі клопотання командирів частин і затверджуються начальником Генерального штабу – Головнокомандувачем ЗС України. Право носіння  нагрудних знаків надається військовикам та працівникам ЗС України, які прослужили (пропрацювали) у відповідній військовій частині не менше одного року (для військовиків строкової служби – не менше півроку), на підставі наказу командира частини. В окремих випадках, за рішенням Зборів офіцерів (Ради сержантів) військової частини, право носіння нагрудних знаків може бути надано військовикам, які не вислужили вказані терміни. Командири частин отримують право носіння нагрудних знаків після призначення на посаду. Військовики та працівники ЗС України, яким надано право носіння нагрудних знаків, можуть придбати їх за власним бажанням за власні кошти. Носяться нагрудні знаки з лівого боку грудей на шкіряній підкладці або без неї.

На відміну від нарукавних емблем, зовнішній вигляд пам’ятних нагрудних знаків військових частин Повітряних Сил не зазнав жорсткої регламентації. Тож в основу пам’ятного нагрудного знака “302 зенітний ракетний ордена Червоної Зірки полк” (мал. 2) покладено щит полкового герба білого металу, який знизу та з боків оточує фігурна стрічка з девізом, покрита синьою емаллю. Відповідно до опису, зображення ракети накладне, жовтого металу, зображення вістря та літаків покрито синьою та чорною емаллю відповідно. У просторі між нижнім краєм щита і верхнім краєм девізної стрічки зображено вертикально розташовану стрічку ордена Червоної Зірки, покриту емалями бордового та сірого кольорів.

Отже, 302 зенітний ракетний ордена Червоної Зірки полк став першою військовою частиною Повітряних Сил, яка отримала цілісний комплекс символіки. Необхідно зауважити, що при складанні герба полку вперше було застосовано метод відображення наявності в частини державних нагород через розміщення під щитом орденської стрічки до Бойового Прапора. Цей спосіб планується застосовувати в гербах інших військових частин ЗС України, які мають державні нагороди. Важливо, що щит герба є також основою пам’ятного нагрудного знака полку. Завдяки цьому герб перестає бути елементом символіки, призначеним лише для оформлення будівель та приміщень, використання в наочній агітації, сувенірній продукції і т.п. Як бачимо, символіка 302 зенітного ракетного полку є прикладом подальшого розвитку геральдики у ЗС України.



[1] Чмир М. Від розмаїття – до єдиних зразків (нові нарукавні емблеми військових частин Повітряних Сил Збройних Сил України)// Знак. – 2008. – Ч. 45. – С. 10-11; Хорошунов М. Вся історія частини на одному рукаві//Народна армія. – 2009. – 22 жовтня.

[2] Чмир М. “Ми завжди напоготові”//Народна армія. – 2011. – 15 березня.