На головну сторінку

 

Микола Чмир (Київ)

 

Хрест бойових заслуг – перша бойова нагорода сучасної України 

Надруковано: Знак. – 2022. – Ч. 87. – С. 1.

 

          Повномасштабне російське вторгнення 24 лютого 2022 р. Україна зустріла без нагород за героїзм саме на полі бою. Наприкінці березня 2022 р. Президент В. Зеленський висловив побажання отримати “лінійку” нагород, пов’язаних із нинішнім етапом війни. Робоча група з посадових осіб Офісу Президента й членів Комісії державних нагород та геральдики запропонувала п’ять президентських відзнак. Це дозволяло встановити нагороди якнайшвидше. Серед іншого, йшлося про Хрест бойових заслуг. 3 квітня 2022 р. Глава держави заслухав пропозиції і схвалив їх. Далі у стислі терміни опрацювали малюнки. Чотири варіанта Хреста бойових заслуг підготував О. Лєжнєв, по одному – О. Сопов і А. Несіна-Інькова, В. Таран, Н. Фандікова, О. та С. Харуки. 12 квітня малюнки розглянув Президент й доручив виготовити зразки в металі. Протягом 15 квітня 2 травня виготовили пять зразків Хреста бойових заслуг за малюнками О. Лєжнєва, О. Сопова і А. Несіної-Інькової, В. Тарана. 3 травня 2022 р. В. Зеленський обрав варіант О. Лєжнєва, створений на основі Хреста бойової заслуги УПА авторства Н. Хасевича.

          Відзнака Президента України “Хрест бойових заслуг” встановлена Указом від 5 травня 2022 р. № 314. Хрестом можуть бути відзначені військовики Збройних Сил України та інших військових формувань. Призначення відзнаки вийшло подвійним. З одного боку, хрест є нагородою за видатну особисту хоробрість та відвагу або видатний геройський вчинок під час виконання бойового завдання в умовах небезпеки для життя та безпосереднього зіткнення із супротивником. З іншого, його можна отримати за видатні успіхи в управлінні військами (силами) під час ведення воєнних (бойових) дій. Початковий проект Положення про хрест не передбачав нагородження за видатне військове керівництво. Відповідне доповнення внесли за вказівкою Президента, який побажав нагородити хрестом № 1 Головнокомандувача ЗС України генерала В. Залужного. Одна й та сама особа може бути нагороджена хрестом не більше трьох разів. За прикладом західних країн, при повторному нагородженні вручатимуть додаткові знаки на стрічку й планку, а не ще один хрест. Носиться Хрест бойових заслуг з лівого боку грудей перед усіма іншими нагородами, але нижче орденів Золота Зірка та/або Держави звання Герой України.

          Хрест бойових заслуг (мал. 1) вельми подібний до історичного прототипу. Він має виготовлятися з позолоченого срібла, на ромбі з Тризубом – синя емаль. Стрічка планувалася червона з чорними смугами, однак згодом надійшло доручення розробити інший зразок. Остаточний варіант стрічки запропонував О. Сопов. Вона поєднує широкі синю й жовту смужки, а також вузькі золотисту (ліворуч) та синю (праворуч). Знаки про нагородження вдруге та втретє являють собою дубову гілку (на стрічку, мал. 2) та зірку (на планку, мал. 3) – відповідно срібні та срібні з позолотою.