На головну сторінку

 

Максим Хорошунов (Київ)

 Центр імені “трьох золотих стріл”

 Надруковано: Знак. – 2022. – Ч. 88. – С. 6.

 

Кількість затверджених нарукавних емблем нового зразка постійно зростає. Особливо це стосується частин столичного гарнізону. Дається взнаки близькість Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України (ГУ РСМЗ)1. Одною з таких частин є Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України.

Свою першу офіційну нарукавну емблему Центр забезпечення отримав ще далекого 2008-го, коли він мав назву “центр забезпечення службової діяльності структурних підрозділів Міністерства оборони України ”. Зокрема, 25 лютого 2008 р. малюнок, розроблений у частині, затвердив заступник Міністра оборони Богдан Буца (мал. 1). В основі емблеми лежав круглий щит кольору хакі, що тлумачився як “традиційний узагальнюючий військовий колір”. У просторі, обмеженому золотим лавровим вінком, містилось зображення емблеми Міністерства оборони. Нижче були вісь з автомобільними колесами, крилами та кермом (емблема автомобільних і дорожніх військ), знак “@” і ключ (усі – золоті). Знак “@” виступав як “сучасний символ оргтехніки, тобто забезпечення структурних підрозділів МО України відповідним майном”. Ключ символізував “збереження та утримання, тобто складську діяльність”. У такому вигляді емблема успішно використовували впродовж багатьох років.

Малюнок 1

Зрозуміло, що “перекочувати” на новий однострій емблемі не судилося. Адже вона зовсім не відповідала поглядам посадових осіб ГУ РСМЗ. Тож майже через тринадцять років, 1 лютого 2021 р., Міністр оборони Андрій Таран затвердив новий малюнок нарукавної емблеми Центру забезпечення.

В основу нарукавної емблеми покладено трикутний щит із заокругленими бічними сторонами, розтятий на малинове й чорне поля, із золотим кантом. Аналогічний щит лежить також в основі нарукавної емблеми комендатури Міністерства оборони, тільки ліве поле не малинове, а червоне2. У щиті, як сказано в описі, в правильному порядку покладено три золотих вістря стріл”. Вони символізують “цілеспрямованість, рішучість і наполегливість під час виконання основних завдань відповідно до призначення” (мал. 2).

Малюнок 2

Чому вістер саме три – достеменно невідомо. Однак очевидно, що під час перетворення центру забезпечення службової діяльності структурних підрозділів МО України у Центр забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗС України, до його складу увійшли дві структури Генерального штабу. Йдеться про Адміністративно-господарське управління та 30-у автобазу. Остання, до речі, тривалий час мала власну нарукавну емблему3. Тож можна припустити, що кількість вістер відображає три складові частини, на основі яких постав Центр забезпечення. В принципі, таке рішення цілком можливе. Питання лише у зовнішньому вигляді вістря. Як з’ясувалось, воно “запозичене” з нарукавних емблем частин протиповітряної оборони Армії США (мал. 3). Вістря такого вигляду тепер часто зустрічаються і на інших вітчизняних нарукавних емблемах. Щоправда, належать вони військовим частинам, хоча б якимось чином пов’язаним з протиповітряною обороною…


 Примітки:

1 З 1 листопада 2021 р. ГУ РСМЗ переформовано у Центральне управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України (ЦУ РСМЗ).

2 Див.: Хорошунов М. Вартові генерального штабу: продовження історії // Знак. – 2021. – № 85. – С. 9.

3 Муравйов О. Нарукавна емблема 30-ї автомобільної бази Генерального штабу Збройних Сил України // Знак. – 2005. – № 37. – С. 10.