На головну сторінку

Андрій Гречило (Львів)

 

Прапор Першого зимового походу Армії Української Народної Республіки

 

Надруковано: Знак. – 2018. – Ч. 75. – С. 5-6.

 

Ще один прапор, виявлений під час проведення дослідницько-пошукових робіт у Канаді, в облікових матеріалах ідентифікується як “прапор Зимового походу Армії УНР”. Очевидно, що мова йде про Перший зимовий похід рейд військових з’єднань Армії Української Народної Республіки тилами більшовиків та денікінців, який розпочався 6 грудня 1919 р. і завершився  6 травня 1920 р. Командувачем армії був отаман Михайло Омелянович-Павленко.

Прапор становить собою прямокутне полотнище, розміром 109х92 см. Воно складається з двох горизонтальних смуг – верхньої блакитної та нижньої жовтої, прошитих між собою малиновою вузькою смужкою, завширшки близько 10 см, що частково втрачена з лицьової сторони. У центрі полотнища вигаптуваний золотистими нитками Тризуб (мал. 1). У нижньому куті від древка на жовтому фону синіми нитками вишито дату “19 5/ХІІ 19”, яка в дзеркальному відображенні виходить і на зворотну сторону. На звороті поверх Тризуба нашито кругий мальований фарбами образ князя Володимира Великого (мал. 2). У крузі, діаметром в 26 см, подано поясний портрет князя з вінцем на голові й у синьому плащі, обабіч на блакитному фоні розміщено напис у синьому плащі, обабіч на блакитному фоні розміщено напис у два рядки: “Св. Рівноап. Вел. Князь Український Володимир” (мал. 3). Полотнище з трьох країв обшите золотистими тороками (бахромою), а від сторони древка нашито вузьку смужку сірої тканини з дванадцятьма металевими кільцями-заклепками, через які спіралеподібно запущено шнур, котрим прапор кріпився до древка чи флагштока. Загалом прапор має задовільний стан, хоча потребує реставрації, особливо – нашитий портрет, на якому витерлися окремі фрагменти.

Походження прапора остаточно не з’ясоване. Вишита на ньому дата “5 грудня 1919” фактично мала би вказувати на час його виготовлення – за день до початку Зимового походу. Вважається, що прапор призначався для штабу командувача армії і виготовлявся поспіхом. Після інтернування підрозділів Армії УНР поляками він переховувався українськими військовиками в таборі у Каліші. Вже там полотнище трохи підправлено, зокрема на звороті нашито образ Володимира Великого поверх Тризуба, який, можливо, зазнав якихось пошкоджень з цієї сторони. Накладний портрет князя має менший розмір від вигаптуваного знака, верхні та нижні частини якого виступають з-під нашитого круга. Також є згадки, що тоді ж до древка було виготовлено мідне навершя у формі Тризуба. Проте ні древко, ні це навершя до нашого часу не збереглися.