На головну сторінку

 

      Андрій Гречило (Львів)

 Прапор Першого січового Петра Дорошенка полку

 Надруковано: Знак. – 2019. – Ч. 77. – С. 4–5.

 

Питанню історії створення цього прапора вже було присвячено одну нашу статтю (Див.: Знак. – 2015. – Ч. 65. – С. 7–8). Проведена після того дослідницька робота дозволила простежити його подальшу долю після відправки в кінці червня 1918 р. з вецлярського табора разом із третім транспортом “синьожупанників” в Україну, а також виявити і сам прапор під час пошуків, проведених у січні минулого року в Канаді.

Після прибуття в Україну його використовували на різних урочистостях. Зокрема і як основний атрибут у день присяги членів Директорії, уряду, чиновників і війська на вірність Українській Народній Республіці, що відбулася 14 жовтня 1919 року у Кам’янці-Подільському (мал. 1). З 1920 р. прапор зберігався у Олександра Виговського, який був начальником військово-похідної канцелярії Головного Отамана Симона Петлюри. Після смерті Виговського 1939 р. у Варшаві прапор перейшов до Михайла Садовського, який на той час був головою Українського воєнно-історичного товариства в Польщі. У 1947 р. генерал Садовський передав прапор до очолюваного ним же музею Воєнно-історичного інституту в таборі для біженців у Майнц-Кастелі. А після ліквідації таборів інститут разом з музеєм відновив свою діяльність 1952 р. в Торонто. Михайло Садовський керував ними до своєї смерті 1967 р., а наступні 5 років їх очлював Микола Битинський.

Прапор виготовлено з білого шовку з використанням змішаної техніки: аплікація, гафт, декоративна тасьма, обшивка шнуром, малюнок по тканині. Прямокутне полотнище має розмір 124,4 на 144,6 см. З трьох країв прапор обшитий золотистою бахромою. Для кріплення до древка на четвертому краю пришито бронзові пустотілі кільця, їх було 7, але тепер одне з них відсутнє. Також збереглася блакитно-жовта стрічка з бантом, яка чіплялася над верхнім кутом до древка (мал. 2).

На одній стороні у центрі з хмар виходить поясна фігура Богородиці у пурпуровому (фіолетовому) мафорії та синьому хітоні, з золотим німбом, у руках вона тримає білий омофор з трьома золотими хрестами і бахромою (мал. 3). Обабіч голови вигаптувано літери МР і ИХ, а вище йде текст: ІЗБ[А]ВЛЮ І П[О]КРИЮ ЛЮДИ МОЯ ІСХ[О]Д[ЯЩЕ] ГЛ[А]Г[ОЛАЛА]. По периметру вишито квіткову орнаментальну лиштву, обшиту декоративною тасьмою і шнурами.

На зворотній стороні у центрі апліковано червоний розширений хрест, прошитий золотими нитками, а навколо нього по кутах золотисті елементи – угорі кругле сонце з обличчям і без променів (більше схоже на місяць у повні) та тонкий молодий місяць, а внизу – спадаючий місяць з обличчям і п’ятипроменева зірка (мал. 4). Декоративною тасьмою по перемитру відділено лиштву, на якій вигаптувано текст: ЗНАМЕНО ПЕРШОГО СІЧОВОГО ГЕТЬМАНА ПЕТРА ДОРОШЕНКА ПОЛКУ 1918 РОКУ. По кутах прапора апліковано чотири трикутні щитки, на яких вишито: у верхньому від древка червоному – Архангел Михаїл (мал. 5); у верхньому з вільного краю червоному – скошені навхрест пернач і булава (мал. 6); у нижньому від древка синьому – коронований лев, що спинається на скелю (мал. 7); у нижньому з вільного краю синьому – скошені навхрест шабля в піхвах і бунчук (мал. 8).

Загальний стан збереження прапора задовільний. Є незначні розшарування тканини в окремих місцях, частково осипалося фіолетове фарбове покриття. Хоча загалом ця 100-літня пам’ятка, зважаючи на складну долю, ще чудово виглядає і потребує незначної реставрації.