На головну сторінку

 

Олександр Муравйов
начальник Відділу військової символіки
та геральдики Генерального штабу ЗС України



Зенітники по-білоцерківськи 

Надруковано: Народна армія. – 2010. – 2 квітня




1129-й Білоцерківський зенітний ракетний полк веде свою історію від 1008-го окремого зенітного артилерійського дивізіону, який увійшов до складу 72-ї гвардійської стрілецької дивізії при її частковому переформуванні в липні 1945 року. Згодом дивізіон переформували  в окрему зенітно-артилерійську батарею, що увійшла до складу 7-ї окремої гвардійської стрілецької бригади. У 1953 року батарея знов стала окремим зенітним артилерійським дивізіоном у складі 72-ї гвардійської стрілецької дивізії. Зрештою, у квітні 1962-го 354-й окремий зенітний артилерійський дивізіон переформували в 1129-й зенітний артилерійський полк. З 1 червня 1980 року полк став зенітним ракетним.
Власна символіка з’явилася у полку ще в другій половині 1990-х років. Восени 1996-го начальник групи соціально-психологічного відділення 229-го механізованого полку 72-ї механізованої дивізії майор В.Пекний розробив систему нарукавних емблем управління та частин цього з’єднання. Емблеми частин являли собою щит єдиної форми та розмірів, розділений по горизонталі на дві половини. У верхній половині щита містилася символіка дивізії: лук з трьома стрілами з міського герба Білої Церкви на тлі фортечної стіни і сонця, що сходить. Нижня половина щита призначалася для символіки конкретного полку чи окремого батальйону. Для 1129-го зенітного ракетного полку це було стилізоване зображення зенітного ракетного комплексу у поєднанні зі стрілою. Ця емблема не користувалася популярністю у військовиків частини, оскільки зенітний ракетний комплекс, зображений на ній, не відображав дійсну бойову техніку полку. Тож згодом було розроблено новий варіант емблеми – із зовсім іншою формою щита та зображенням бойової машини “ОСА-АКМ”, що перебуває на озброєнні частини. Після того, як полк став окремим, на емблемі частково змінили написи, замість символу 72-ї механізованої дивізії з’явився герб міста Біла Церква, а лаврові гілки, що обрамляли зображення у центрі, замінили на листки і ягоди калини.
З упорядкуванням символіки частин 8-го армійського корпусу фахівці Відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України підготували доопрацьований варіант емблеми на основі малюнка, надісланого від зенітників.
Малюнок нарукавної емблеми полку 18 лютого 2010 року затвердив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал армії України Іван Свида.
Нарукавна емблема 1129-го Білоцерківського зенітного ракетного полку  являє собою фігурний щит чорного кольору з кантом золотого (жовтого) кольору. На щиті зображено бойову машину “ОСА-АКМ”, з ракетою, що виходить з контейнера, срібного (білого) кольору на тлі індикатора кругового огляду золотого (жовтого) кольору. Поєднання зображень бойової машини “ОСА-АКМ” та індикатора кругового огляду вказує на основну бойову техніку полку та його специфіку як зенітного ракетного. У верхній частині щита герб м.Біла Церква на тлі двох фігурних стрічок у кольорах Державного Прапора України, що вказує на місце дислокації частини. У нижній частині щита напіввінок з листя і ягід калини, яка є давнім символом України та її війська. Вінок перевитий у нижній частині червоною стрічкою з написом “1129”, що означає номер полку.