Новини | Історія | Командири | Війська | Мультимедія | Однострій | Бібліотека | Форум | Посилання |
Олександр Муравйов
начальник Відділу військової символіки
та геральдики Генерального штабу ЗС України
Надруковано: Народна армія. – 2009. – 30 квітня
Одним з наймогутніших об’єднань Сухопутних військ Збройних Сил України вважається 8-й армійський корпус, частини якого входять до складу Об’єднаних сил швидкого реагування. Свою історію корпус веде від 8-ї механізованої армії, сформованої у 1946 р., яка у квітні 1957 р. була перейменована на 8-му танкову армію. Частини та з’єднання армії залучалися до розмінування споруд, полів, доріг та мостів в ході ліквідації наслідків Великої Вітчизняної війни на території Житомирської, Хмельницької, Вінницької областей, виконання урядових завдань на території Угорщини 1956 р. та Чехословаччини 1968 р. У 1974 р. Указом Президії Верховної Ради СРСР 8-му танкову армію було нагороджено орденом Червоного Прапора.
Сотні офіцерів і прапорщиків об’єднання виконували інтернаціональний обов’язок в Афганістані. Одразу ж після оголошення про аварію на Чорнобильській АЕС, військовослужбовці танкової армії взяли участь у боротьбі із ядерною стихією.
Після проголошення незалежності України особовий склад з’єднань та частин армії прийняв присягу на вірність Українському народові. 1 грудня 1993 р. 8-му танкову армію перейменовано на 8-й армійський корпус.
До цього часу в корпусу вже була власна неофіційна нарукавна емблема. На жаль, вона мала окремі недоліки, зокрема, містила напис з назвою з’єднання, а зображення герба міста Житомира, розміщене на емблемі, не відповідало затвердженому зразку. Тож в ході упорядкування символіки об’єднань та з’єднань Сухопутних військ фахівцями відділу військової символіки та геральдики Генерального штабу ЗС України був підготовлений новий варіант нарукавної емблеми 8-го армійського корпусу.
Доопрацьований фахівцями відділу малюнок нарукавної емблеми 5 лютого 2009 р. затвердив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України С.Кириченко.
В основу нарукавної емблеми 8-го армійського корпусу покладено фігурний щит, розділений діагоналями на чотири поля, верхнє й нижнє з яких малинового кольору, бокові – чорного кольору. Щит має кант золотого кольору. Малиновий колір вказує на приналежність до Сухопутних військ ЗС України. Чорний колір традиційно пов’язують з танковими військами, до яких належала 8-ма танкова армія – попередник 8-го армійського корпусу. Золота булава, як історичний символ військової влади, відображає керівну роль управління корпусу. Руків’я булави переплетене цифрою “8” срібного кольору, що вказує на номер з’єднання. Меч символізує військове верховенство, перемогу, а блискавка свідчить про належність до Об’єднаних сил швидкого реагування. Зображення танків підкреслюють спадкоємність від 8-ї танкової армії. Герб міста Житомира у центрі нарукавної емблеми вказує на місце дислокації штабу корпусу.