На головну сторінку

 

Олександр МУРАВЙОВ

 начальник відділу військової символіки

та геральдики Генерального штабу ЗС України

 

Учасникам військових парадів

 

Надруковано: Військо  України. – 2008. - № 8. – С. 34-35

Малюнок 1

Малюнок 2

Малюнок 3

 

Малюнок 4

 

 

 

Пам’ятні нагрудні знаки для військовиків ЗС України – учасників парадів є своєрідним явищем у військовій символіці. Їх поява була зумовлена, по-перше, тривалою відсутністю цілісної системи заохочувальних відзнак та нагрудних знаків військової доблесті, по-друге, паради військ завжди були важливими подіями в житті Збройних Сил.

 

Перший такий знак був призначений для учасників параду військ на честь 7-ї річниці незалежності України (Малюнок 1). Його автором був начальник Центрального музею Збройних Сил В.Карпов. Нагрудний знак являв собою овальний лаврово-дубовий вінок, перевитий стрічками у кольорах Державного Прапора та увінчаний малим Державним Гербом України. У центрі містилося зображення військовиків з автоматами та пам’ятника Св. архістратигу Михаїлу, що стояв тоді напроти входу до Головпоштамту на Майдані Незалежності.

Існував також варіант знака для учасників параду, що представляли Київський військовий ліцей імені Івана Богуна. Він був гірший за якістю виготовлення і в нижній його частині стояли літери «КВЛ». Слід зауважити, що наказ про встановлення цього нагрудного знака не видавався, невідомо навіть, хто затвердив його ескіз.

Так само невідомо, ким було прийняте рішення про виготовлення пам’ятного нагрудного знака для учасників параду військ на честь 10-ї річниці незалежності у 2001 році (Малюнок 2). Проект нагрудного знака розробило ТОВ «Геральдична палата «Олекса Руденко & Компаньйони». При розробці зовнішнього вигляду знака за основу взяли положення концепції розвитку символіки та емблематики Збройних Сил та інших військових формувань України, підготовленої цією фірмою та широко розрекламованої в пресі. Поєднання малинового хреста і грецького щита «пелта» пропонувалося як основа для емблем родів військ та служб. У випадку з нагрудним знаком для учасників параду на щиті розміщено відповідний напис та додано лаврово-дубовий вінок.

У подальшому справа розробки символіки Збройних Сил взагалі і нагрудних знаків зокрема переходить до Воєнно-геральдичної служби Генерального штабу (нині — відділ військової символіки та геральдики). Черговий раз питання про пам’ятний нагрудний знак було порушено під час підготовки до параду військ на честь 13-ї річниці незалежності . Ідея створення пам’ятного знака для його учасників належала заступнику начальника Воєнно-геральдичної служби полковнику М. Абрашину. У Збройних Силах України на той час не існувало офіційно затверджених нагрудних знаків військової доблесті, але була потреба чимось прикрасити військовиків. Фахівці Воєнно-геральдичної служби розробили ескіз пам’ятного нагрудного знака, що міг вручатися учасникам всіх подальших військових парадів — змінювалася лише пластинка на колодці. 23 червня 2004 року цей ескіз затвердив Міністр оборони Є. Марчук. В основі пам’ятного нагрудного знака «Учасник військового параду на честь Дня Незалежності України» (Малюнок 4) лежить синій щит із зображенням скульптури українки монументу Незалежності у Києві (скульптор А. Кущ). На лавровій та дубовій гілках, що оповили щит, розміщено написи «24» та «VIII», а рік проведення параду відображає напис на пластинці у верхній частині колодки. У разі участі військовика у кількох парадах нагрудний знак мав доповнюватися черговими пластинками. На зворотному боці знака розміщений прямий рівносторонній хрест з Тризубом у центрі, що згодом був затверджений як емблема ЗС України, та напис у три рядки: «Учасник військового параду».

Пам’ятний нагрудний знак отримали всі військовослужбовці та працівники правоохоронних органів, які брали участь у параді військ 24 серпня 2004 року, кілька знаків Міністр оборони вручив першим особам держави. За зовнішнім виглядом нагрудний знак «Учасник військового параду на честь Дня Незалежності України» не поступався повноцінній нагороді і, мабуть, саме тому дуже сподобався військовикам.

У 2004 році було вирішено провести також військовий парад та урочистий марш ветеранів Великої Вітчизняної війни на честь 60-ї річниці визволення України від фашистських загарбників. Пам’ятний нагрудний знак «Учасник військового параду на честь 60-ї річниці визволення України від фашистських загарбників» (Малюнок 3) має фігурну форму, утворену двома стрічками та полотнищем Державного Прапора України, який несе крокуюча прапороносна група. Стрічка, покрита емаллю чорного та оранжевого кольорів, відтворює гвардійську стрічку часів Великої Вітчизняної війни — символ хоробрості й мужності визволителів України. Знак вручався учасникам параду військ та урочистого маршу ветеранів, що відбувся 28 жовтня 2004 року в Києві.

У 2005–2007 роках святкування Дня Незалежності України відбувалося без параду військ. Замість колон бронетехніки та озброєних батальйонів Хрещатиком крокували військові музиканти. Під час підготовки до марш-параду військових оркестрів 2007 року Військово-музичне управління Генерального штабу виступило з ініціативою створення пам’ятного нагрудного знака для його учасників. Пам’ятний нагрудний знак «Учасник марш-параду військових оркестрів», розроблений у відділі військової символіки та геральдики, був встановлений наказом Міністра оборони від 22 серпня 2007 року № 480. Ліра, зображена у центрі нагрудного знака, є емблемою військових диригентів та музикантів. Нижче розміщені схрещені стилізовані фанфари — сурми, якими подають сигнал урочистого характеру, що зазвичай сповіщає про початок свята чи параду. Присутні також емблема Збройних Сил та вінок з калини, яка є давнім символом України та її війська. На зворотному боці знака напис у чотири рядки: «Учасник марш-параду військових оркестрів».

Цього року на честь головного державного свята вирішено провести військовий парад. Відділом військової символіки та геральдики запропоновано вручити його учасникам пам’ятний нагрудний знак «Учасник військового параду на честь Дня Незалежності України» з написом «2008» на пластинці.