На головну сторінку

 

   Михайло Слободянюк (Львів)

 Нарукавна емблема 9-го арсеналу Збройних Сил України

Надруковано: Знак. – 2017. – Ч. 71. – С. 9.

 

          Знищення 2012 р. Відділу військової символіки і геральдики Генерального штабу Збройних Сил України – основного органа управління та координації діяльності в галузі створення нових емблем для частин українського війська – завдало значної шкоди праці по нормалізації та впорядкуванню цього роду діяльності. Тому наслідком цієї акції стало повернення до стихійного розвитку символіки у Збройних Силах, коли символіка створюється у частинах відповідно до смаку військовослужбовців, які не завжди фахово у ній розбираються.

          Однак не все так погано. Проведена за останні 20 років робота членів Українського геральдичного товариства щодо освіти в галузі військової символіки, напрацювання певних правил, створення української традиції військової символіки не була даремною. Тому, навіть коли емблеми створюються у частинах, цей процес стає більш професійним. А рекомендації, напрацьовані у попередній час, не забуті.

          Про це яскраво свідчить розроблена недавно нарукавна емблема 9-го арсеналу Збройних Сил України. Розробці (нею займалися автор та комп’ютерний дизайнер Р. Крупа) передувало прохання від військовослужбовців арсеналу створити емблему у формі та у деталях, прийнятих для частин колишнього 13-го армійського корпусу (далі – оперативного командування Захід) у Рівному (частина розташована неподалік від цього міста, і свого часу входила до складу Західного оперативного командування). Також вони просили застосувати в емблемі герб місця дислокації – селища міського типу Оржів, а специфіку частини передати інструментами ремонтників та символами артилерій, так як основне призначення частини – зберігання та ремонт артилерійського озброєння.

          Всі ці вимоги були реалізовані й 11 квітня 2016 р. створили нарукавну емблему 9-го арсеналу. Основу символіки склав символ Волині – срібний хрест, на який накладено зображення герба Оржева. Схрещені артилерійські стволи гармат свідчать про приналежність частини до артилерії, а інструменти (ключ та штангенциркуль) – про її ремонтне призначення. На початковому етапі напису назви частини АРСЕНАЛ не було, однак ця вимога колишніх методичних рекомендацій у військах не сприймається, тому напис додали. Тло вибране чорне з червоною облямівкою, характерне саме для артилерії.

          Кольоровий малюнок передали до частини, де її затвердило командування і дало дозвіл на виготовлення. Реальну емблему виготовили в ТзОВ “Символіка” у Львові 5 травня 2016 р. (у кольоровому та захисному вигляді). Розмір емблеми – 95х75 мм.

          Цей приклад свідчить, що просвітницька робота з військовослужбовцями Збройних Сил України (через публікації, засоби масової інформації, особисте спілкування) дає можливість розвивати знання у галузі символіки, сприяє покращенню зовнішнього вигляду нарукавної емблематики сучасних Збройних Сил України.