На головну сторінку

 

Михайло Слободянюк (Львів)

 

Символіка факультету інженерних військ та РХБ захисту

Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного

Надруковано: Знак. – 2012. – Ч. 57. – С. 10.

 

 

З початком нового 2012-2013 навчального року відповідно до рішення уряду та Міністерства оборони України в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного розпочалось навчання курсантів на новому факультеті – інженерних військ та радіаційного, хімічною і бактеріологічного (біологічного) захисту (РХБ захисту). Факультет готує майбутніх офіцерів для підрозділів інженерних військ та військ РХБ захисту Збройних Сил України, при чому не лише для Сухопутних військ, але й для Повітряних Сил та Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

При підготовці факультету до прийому курсантів і проведення занять влітку 2012 р. поряд зі створенням навчально-матеріальної бази виникло питання про символіку факультету і його кафедр. Це свідчить про те, що символіка в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного вже стала невідємною частиною військового життя нашого навчального закладу.

За відпрацьованою в попередні роки системою 16 травня 2012 р. були підготовлені проекти емблем як самого факультету (мал. 1), так і кафедри тактики інженерних військ (мал. 2) та кафедри озброєння інженерних військ (мал. 3). Розробкою займались М. Слободянюк і Р. Крупа (комп’ютерний дизайн). У процесі розробки при обговоренні ескізів з керівництвом факультету до них вносились деякі дрібні зміни. Так, попередній девіз кафедри тактики інженерних військ, який звучав як ЗНИЩИТИ ТА ЗАХИСТИТИбуло змінено на ЗАХИСТИТИ ТА ЗНИЩИТИ, також змінили зображення фортеці в центрі композиції.

Загалом всі емблеми традиційно базуються на першій затвердженій началь­ником Генерального штабу Збройних Сил України емблемі тоді ще Львівського інституту Сухопутних військ Національного університету Львівська політехніка. У центрі цієї емблеми – пізнаване зображення геральдичного знаку (срібна підкова з золотим хрестом) з шляхетського герба шефа Академії Сухопутних військ – гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного, видатного військового діяча і полководця України, покладене на калиновий вінок, та перевите стрічкою ордена Червоної Зірки (нагороди навчального закладу за підготовку офіцерів у роки Другої світової війни). Колір всіх емблем вибраний традиційним для інженерних військ та військ РХБ захисту – чорний. Однак облямівка емблем теж традиційна для інженерних військ – синя. Раніше кольори інженерних військ складали чорні петлиці та околи кашкетів з синіми кантами і просвітом на погонах.

Додатково на емблемах розмішені символи тих завдань, які покладені на підрозділи. Емблема факультету отримала зображення (спрощене) емблеми інженерних військ (фортечна стіна з двома вежами) та символ РХБ захисту (бензольне кільце з променями радіоактивного випромінювання). Лицарський меч вістрям догори свідчить про підготовку еліти цих родів військ – офіцерів. Замість схрещених мечів, присутніх в емблемі ЛІСВ НУ “ЛП”, тут застосовано зображення схрещених сокир – старовинної емблеми інженерних військ, що свідчить про збереження традицій цього роду військ.

Відповідно, на емблемі кафедри тактики інженерних військ ми бачимо схематичне зображення фортеці (як функції інженерних частин по захисту військ за допомогою оборонних споруд) та міни, що вибухнула (символу знищення противника цим родом зброї).

Емблема кафедри озброєння інженерних військ має вже майже традиційне зображення інженерної машини розгородження (ІМР), відвал траншеє­копача та річковий якір (символ засобів переправи через водні перешкоди).

Трохи пізніше – 1 червня 2012 р. – була підготовлена емблема для кафедри РХБ захисту (мал. 4). Тут символ військ РХБЗ накладений на відкриту книгу та лицарський меч вістрям догори – символ підготовки офіцерів цього роду військ. Зображення розмішене на схрещених палаючих мечах, які свідчать про знаходження в арсеналі військ РХБЗ також і наступальної зброї – вогнеметів. Ескізи були передані на факультет і зараз використовуються у його роботі. Останнім елементом, який також вже став традицією, розробили штандарт начальника факультету інженерних військ та РХБ захисту (мал.5 та 6). Ескіз підготували ті ж самі автори 17 вересня 2012 р. і передали на затвердження та виготовлення на факультет.

Таким чином, Академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, разом із створенням нового підрозділу навчального закладу відразу отримує і його символіку.