На головну сторінку

 

   Михайло Слободянюк (Львів)

 

Символіка оперативного командування “Північ”

Сухопутних військ Збройних Сил України

 

Надруковано: Знак. – 2014. – Ч. 64. – С. 8.

 

 

          Відповідно до реформи Збройних Сил України, яку проводили протягом 2013 р., указом Президента України від 2 вересня 2013 р. були створені оперативні командування (ОК) “Північ” та “Південь”. Одночасно розформували 13-й та 6-й гвардійські армійські корпуси, а також Західне та Південне оперативні командування, які існували раніше. Відповідно, змінилася й символіка нових військових об’єднань.

          В управлінні ОК “Північ”, що розташувалося на базі розформованого управління 13-го армійського корпусу у місті Рівному, до цього підійшли надзвичайно просто. Певно, з наказом військового начальника, що відповідав за символіку, якійсь невідомий “аматор” просто переробив колишню нарукавну емблему управління 13-го армійського корпусу у символіку ОК “Північ”. У результаті отримали те, що отримали (мал. 1). З хреста забрали булави[1], а замість них з’явилися схрещені мечі, що мали символізувати присутність в оперативному командуванні сухопутної компоненти військ. Так як до складу нового об’єднання включили також авіаційні частини Повітряних Сил Збройних Сил України (розформувавши управління Повітряного командування “Захід” у Львові), то на хресті також з’явилась символіка авіації – крила. У гренади в центрі хреста чомусь забрали полум’я, внаслідок чого вона перетворилася на незрозуміле коло, в яке вписаний герб міста Рівного. Ну і на завершення, число “13” у стрічці на перетині вінка замінили на нову назву оперативного командування – “ПІВНІЧ”. От, власне, і все.

          Тепер зробимо аналіз цих непрофесійних дій:

– забравши булави, які раніше показували, що це – не символ 13-го армійського корпусу, а лише одного з військових формувань корпусу – його управління (самостійної військової частини), невідомі аматори зробили претензії, що це – символіка всього оперативного командування “Північ”. Але незрозуміло, чому вона передана білим (срібним) так званим “волинським” хрестом (геральдичної фігури з герба Волині), та ще й гербом міста Рівного, адже у смугу відповідальності нового ОК “Північ” включили не лише Волинь (Волинську та Рівненську області України), а також й Галичина, Закарпаття, Поділля, Північна Буковина, Київщина та Чернігівщина. Найбільш вірогідно, що поки невідомі аматори про значення символіки на нарукавній емблемі управління 13-го армійського корпусу не здогадувалися;

– на емблемі залишили стрічки ордена Червоного Прапора, яким була нагороджена за мужність в боях Другої світової війни 13-а армія – попередник 13-го армійського корпусу Збройних Сил України; цю нагороду корпусу було передано указом Президента України від 30 жовтня 2000 р. № 1173. Але в указі Президента України про створення ОК “Північ” нема жодної згадки про передачу цієї нагороди новоутвореному об’єднанню.

Висновок: символіка нарукавної емблеми ОК “Північ” абсолютно не відповідає суті того військового формування, для якої її готували.

Така ситуація (а вона вже не перша, і, на жаль, не остання) стала результатом знищення колишнім начальником Генерального штабу Збройних Сил України генерал-полковником Володимиром Заманою створеної ще 2000 р. у складі цього формування спеціальної одиниці – Відділу військової символіки і геральдики (раніше мала назву Воєнно-геральдичної служби ГШ Збройних Сил України). В результаті цього недолугого рішення справа розробки та втілення в життя зразків військової символіки у Збройних Силах України виявилася відкинутою на 14 років назад, у часи анархії і часто некомпетентних дій, що ми і бачимо на прикладі так званої нарукавної емблеми ОК “Північ”.

Хоча, залучивши фахівців, її можна легко довести до належного стану. Достатньо додати на хрест вертикально розташовану булаву, як символ органа військового управління (мал. 2), та забрати з емблеми стрічки ордена Червоного Прапору, якого управління ОК “Північ” не має – і все стане на свої місця. Ми знову не символ цілого оперативного командування “Північ”, а нарукавну емблему (символ) управління оперативного командування.


Примітки:

[1] Вигляд нарукавної емблеми управління 13-го армійського корпусу подавався у “Знаку”: Слободянюк М. Військова геральдика України: сучасний стан та проблеми // Знак. – 2006. – Ч.40. – С.4-5.